Wilno i jego zabytki z różnych epok

Jak dobrze wiemy z lekcji historii Litwa jest państwem, które jest z nami bardzo związane – niegdyś połączone, Polska i Litwa stanowiły jedno państwo i tak naprawdę do tej pory są sobie bardzo bliskie. Jak sie okazuje owa „bliskość” jest bardzo dosłowna, gdyż w stolicy Litwy – Wilnie, do tej pory istnieje wiele miejsc, które są ściśle związane z naszym państwem. Co jednak z innymi historycznymi miejscami? Otóż jest ich znacznie więcej niż można przypuszczać.

Wilno – miasto „żyjące” od pokoleń

Z powodu długiej „żywotności” miasta, bardzo łatwo można sobie wyobrazić, jak każda epoka odciska na nim swoje piętno, pozostawiając po sobie widoczne znaki. Wielu z nas oglądając Wilno (https://www.lot.com/bilety-lotnicze/loty-do-wilna) przede wszystkim widzi tam bardzo wiele miejsc religijnych, które naprawdę warto są obejrzenia. Jednakże jak można łatwo się domyśleć, poza miejscami religijnymi istnieje także wiele innych, które mogą dosyć znacząco się od siebie różnić. Dlaczego? Właśnie z powodu wspomnianej „żywotności” – trwania Wilna pomimo mijanych epok.

Kiedy epoka goni za epoką

Jak widać powyżej Wilno oferuje nam wiele zabytków – każdy z nich jest przypisany konkretnej epoce, którą w tym mieście możemy „zapoczątkować” od praktycznie 1323 roku, kiedy miasto zostało założone (https://www.lot.com/pl/pl/siatka-polaczen). Od tamtej pory, aż po dzień dzisiejszy, pozostały w owym miejscy zabytki gotyckie (w tym chociażby Wieża Giedymina, czy też Kościół św. Anny), zabytki z epoki renesansu (tutaj chodzi przede wszystkim o tak zwany „Zamek Dolny”), zabytki barokowe, których lista jest w owym mieście najdłuższa (znajdziemy tam chociażby takie lokalizacje jak: Kaplica św. Kazimierza, Uniwersytet Wileński, Kościół pw. Wniebowzięcia NMP, Kościół św. Michała, zwany też Bernardynkiem, Monaster Św. Ducha, czy Cerkiew i klasztor Bazylianów, Kościół Misjonarzy i tak naprawdę jeszcze kilka dość ważnych kościołów, powstałych na przestrzeni lat), poza nimi znajdziemy też zabytki klasycystyczne (w tym Bazylikę archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława, Ratusz, cz Pałac w Werkach), zabytki eklektyczne i neostylowe (tu na liście znajdziemy Synagogę Chóralną, Filharmonię, czy tak zwany „Zameczek”), oraz zabytki XIX- i XX-wiecznej architektury cerkiewnej, utrzymanej w stylu bizantyjsko-rosyjskim i eklektycznym, oraz zabytki bardziej modernistyczne, pochodzące sprzed roku 1939. Warto też zaznaczyć, że w Wilnie istniał też Meczet, który został zburzony w latach pięćdziesiątych, oraz tak zwana „Kienesa karaimska”, nie wspominając o dość sporej liczbie znajdujących się tam nekropolii.