Zwiedzamy Lwów

Ze względu na niedużą odległość od Polski, Lwów jest wręcz idealnym miejscem na weekendowy czy majówkowy wypad. Jeżeli nie chcecie jechać czy lecieć nigdzie daleko, a jednocześnie trochę pozwiedzać i zobaczyć coś nowego, Lwów będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Dzisiaj sprawdzimy, co warto zobaczyć w tym mieście, a także jakie lokalne potrawy są szczególnie polecane.

Lwowski rynek

Zwiedzając stare miasto we Lwowie oczywiście na samym początku najprawdopodobniej traficie na lwowski rynek. Kiedyś stanowił główny plac targowy w mieście, jednak dzisiaj spełnia funkcję wyłącznie reprezentacyjną. Znajduje się tutaj mnóstwo niewielkich knajpek i urokliwych restauracji. Jeżeli zatem będziecie we Lwowie w jakimś ciepłym okresie, koniecznie musicie wybrać się na rynek po zmroku, zamówić sobie lampkę dobrego wina i po prostu dać się porwać panującej tam fantastycznej atmosferze. Jak to zwykle bywa, na środku rynku znajduje się budzący powszechny zachwyt budynek ratusza. Na szczególną uwagę zasługuje również Czarna Kamienica, z którą związanych jest wiele ciekawych historii. W każdym z rogów placu dodatkowo został usytuowany jakiś ciekawy posąg czy fontanna. Co ciekawe, przez lwowski rynek wciąż przejeżdżają tramwaje!

Lwowski ratusz

Jak już wspomnieliśmy, ratusz we Lwowie zlokalizowany jest w samym centrum rynku. Budynek do dzisiaj pełni funkcję siedziby władz miasta, jednak do zwiedzania dla turystów została udostępniona jedna z jego wież. Polecamy się wybrać na jej zwiedzanie, bo wewnątrz robi naprawdę ogromne wrażenie. Dodatkowo z wieży rozciąga się fantastyczny widok na całe miasto, a panorama Lwowa potrafi być naprawdę imponująca. Polecamy zwrócić również uwagę na mechanizm niedziałającego niestety obecnie ratuszowego zegara. Dzisiejszy budynek ratusza powstał w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku – został wzniesiony dokładnie w tym samym miejscu, gdzie znajdował się poprzedni ratusz, który jednak się zawalił kilka lat wcześniej. Budynek wzniesiony jest w stylu klasycystycznym.

Opera lwowska

To miejsce, którego z pewnością nie możecie ominąć w trakcie Waszej wycieczki po Lwowie. Opera jest jednym z najważniejszych i znanych na całym świecie symboli miasta. Została zaprojektowana przez Polaka – profesora Zygmunta Gorgolewskiego. Budynek został wzniesiony pod koniec dziewiętnastego wieku. Opera jest tak ważna dla Ukraińców, że znalazła się nawet na jednym z ukraińskich banknotów! Jeżeli macie czas, polecamy również wybrać się na któryś z granych codziennie spektakli.