W poprzednich wpisach przybliżyliśmy Wam już nieco historię Brukseli oraz pokazaliśmy zabytki, które na pewno warto w tym mieście zobaczyć. Dzisiaj zajmiemy się jednak nieco bardziej nowoczesną stroną Brukseli, która przecież jest nieustannie rozwijającym się miastem, z którego może brać przykład wiele innych państw na świecie. Okazuje się bowiem, że Bruksela to nie tylko zabytki historyczne, ale również pomniki nowoczesności. Czy znacie na przykład Atomium?
Co to jest?
Znajduje się w jednej z dzielnic na przedmieściach Brukseli, jednak tak naprawdę widoczny jest właściwie z każdego miejsca w mieście. Atomium to model kryształu żelaza nadnaturalnej wielkości – mierząca 103 metry budowla to model kryształu żelaza, który jest w stosunku do naturalnego powiększony aż 165 miliardów razy! Pomnik powstał w 1958 r., kiedy w Brukseli odbywała się Wystawa Światowa, poświęcona osiągnięciom ówczesnej nauki i techniki. Do dzisiaj Atomium góruje nad miastem, przypominając o jego nieustannym rozwoju technicznym oraz o poziomie aktualnej wiedzy.
Zwiedzanie
Jak już wspomnieliśmy, Atomium jest ogromne – mierzy aż 103 metry wysokości! Konstrukcja została wykonana z aluminium i stali, w związku z czym waży prawie dwa i pół tysiąca ton. Cały model stoi na trzech jednakowych nogach, a także składa się z dziewięciu kul, z których każda ma aż osiemnaście metrów średnicy. Kule oczywiście połączone są metelowymi rurami, jednak co ciekawe – we wnętrzu każdej z tych rur znajdują się schody ruchome, pozwalające na szybkie i sprawne przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi atomami. Właściwie w każdej z kul znajduje się jakaś wystawa (stała lub sezonowa – dlatego też warto za każdym razem dobrze sprawdzić, co tym razem można obejrzeć we wnętrzu Atomium), zaś w najwyżej położonym z atomów znajduje się platforma widokowa, z której rozciąga się przepiękny widok na całe miasto.
Co dalej?
Początkowo planowano, że Atomium zostanie wzniesione tylko z okazji Wystawy Światowej, zaś po jej zakończeniu zostanie rozebrane. Do dzisiaj jednak tak się nie stało – budowla tak wrosła w obraz Brukseli, że aktualnie chyba nikt nie wyobraża sobie, aby miała zniknąć z panoramy miasta. Na początku dwudziestego pierwszego wieku Atomium zostało poddane renowacji. Aby zebrać pieniądze na ten cel, rozpoczęto sprzedaż kawałków aluminium z oryginalnej konstrukcji Atomium – na całym świecie przez lata te kawałki metalu osiągały na różnego rodzaju kolekcjonerskich aukcjach niemal zawrotne ceny!