Frankfurt nad Menem – miasto zabytków i nie tylko

Słysząc o Frankfurcie większość z nas kojarzy miasto na terytorium Niemiec – jest to jak najbardziej trafne skojarzenie, jednakże trzeba wyjaśnić, że istnieją dwa Frankfurty – jeden położony nad przecinająca Polskę Odrą, oraz tą, która znajduje się nad Menem, czyli rzeką u stóp gór zwanych Taunus. By móc odróżnić niemiecki Frankfurt od polskiego, należy pamiętać, że sama nazwa niemieckiego miasta ma dopisek „nad Menem” lub w oryginale „am Main”. Dlaczego jest to tak istotne?

Frankfurt nad Menem – jedna z najważniejszych metropolii finansowych ówczesnego świata

Jak łatwo się domyśleć niemiecki Frankfurt różni się od naszego Polskiego – jednakże wielu nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo. Zawsze kiedy słyszymy o tym mieście odnosi się on do państwa Niemieckiego – owe miasto należy do ścisłej piątki największych miast państwa niemieckiego, oraz jest równocześnie jedną z najbardziej istotnych i wyróżniających się metropolii na świecie, która największy nacisk kładzie na finanse. Oczywiście nie oznacza to jedna, że miasto nie ma w sobie żadnych zabytków – wręcz przeciwnie!

Zabytki i nie tylko – kultura we Frankfurcie

Wbrew pozorom zabytki we Frankfurcie nie są jakoś bardzo różnorodne – jeśli się im dobrze przyjrzeć, większość z nich jest skupiona wokół jednego tematu, czyli religii (https://www.lot.com/bilety-lotnicze/loty-do-frankfurtu). W związku z tym w mieście możemy znaleźć takie miejsca jak kościoły ewangelickie i katolickie, synagogi, czy inne zabytki (bardziej związane z architekturą), pośród których można wymienić takie miejsca jak: rynek Römerberg, tak zwany „Paulskirche” (czyli, dawny kościół i miejsce pierwszego niemieckiego parlamentu), czy dzielnica Sachsenhausen, Frankfurcki Dworzec Główny, oraz tamtejszy budynek giełdy. Oczywiście poza tymi miejscami są też inne, bardziej lub mniej istotne, jednak tymi chyba najbardziej wartymi uwagi są tamtejsze muzea, których liczba i różnorodność tematów można naprawdę zaskoczyć.

Rodzaje Muzeów

Frankfurt jest – jak widać po powyższym – miastem obfitującym w muzea. W rzeczywistości w owym miejscu co roku jest nawet organizowana tak zwana „Noc Muzeów”, a sam zasięg wystaw ma znaczenie nie tylko krajowe, lecz w wielu przypadkach i szersze, nawet światowe. Pośród tych najbardziej ciekawych muzeów, możemy tak naprawdę wyróżnić każdy z istniejących tam z osobna, gdyż wszystkie mają w sobie „to coś”, co kusi nawet antypatów takich miejsc. Na liście tamtejszych muzeów na pewno trzeba wymienić Muzeum Archeologiczne, Niemieckie Muzeum Filmu, czy Muzeum Dialogu (w którym tematem przewodnim jest ślepota), lecz jest to tylko wierzchołek sporej góry lodowej.