Każde z nas kojarzy choć jedno miejsce na terytorium Rzymu – uczymy się o nim w szkole, często słyszymy o nim w telewizji, czy widzimy artykuły w gazetach lub w internecie. Tak naprawdę jeśli dobrze pomyśleć, każdy znajdzie tam coś dla siebie, niezależenie od koloru skóry czy płci. Z powodu dość długiej „żywotności”, Rzym „uzbierał” niemałą kolekcję zabytków na swoich ziemiach, będąc przy okazji najbardziej „gęstym” pod tym względem miastem w Europie. My dziś jednak nie skoncentrujemy się ogólnie na zabytkach, lecz ich konkretnym rodzaju, czy też pochodzeniu, gdyż prawda jest taka, że w Rzymie znajdziemy bardzo wiele miejsc świadczących o obecności różnych kultur, w tym także naszej polskiej.
Typowo polskie miejsca w Rzymie
Wbrew pozorom polskich lokalizacji jest w Rzymie całkiem sporo – nie są one jednak skupione tylko na budynkach. Tak naprawdę w Rzymie bez problemu znajdziemy wiele typowo polskich dzieł sztuki (w tym chociażby obraz dobrze nam znanego Jana Matejki pdt. „Jan Sobieski pod Wiedniem”), pomników polaków (takich jak ten przedstawiający Józefa Piłsudskiego, autorstwa Henryka Kuny, czy też pomnik Henryka Sienkiewicza, który jest usytuowany w parku o nazwie Villa Borghese), jak i takich przez nich zaprojektowanych (wśród tych wart wspomnienia jest Oskar Sosnowski, który zaprojektował posągi do przedsionka kościółka Scala Santa, usytuowanego na tak zwanej „Lateranie”), możemy także odnaleźć całkiem sporo polskich tablic na budynkach, mówiących o tym, że w danym miejscy mieszkał lub pracował jakiś znany polak – wartymi wspomnienia są tutaj choćby dom Adama Mickiewicza usytuowane przy Via del Pozzetto 113, oraz dom Juliusza Słowackiego, ulokowany przy Via Babuino 165. Co zaś tyczy się pracowni, to znajdziemy tam chociażby tą, zlokalizowaną przy Via Sistina 123, należącą do Cypriana Kamila Norwida (www.lot.com).
Polskie lokalizacje duchowe na terenie Rzymu
Jak łatwo się domyśleć, skoro istnieje w Rzymie całkiem sporo polskich miejsc, to nie może też zabraknąć i naszych kościołów – no i rzeczywiście, Rzym ma w swoich granicach kilka nie tylko kościołów (czyli między innymi Kościół Najświętszego Imienia Jezus, czy też Kościół pw. Biskupa świętego Stanisława), lecz również i Bazyliki (w tym Bazylikę Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, czy Bazylikę św. Pudencjany) oraz kaplicę (która została poświęcona Matce Bożej Częstochowskiej przy grobie św. Piotra), nie wspominając już na temat grobu i celi naszego Polskiego patrona, czyli św. Stanisława Kostki, które znajdują się konkretnie w kościele św. Andrzeja na Kwirynale.