Praga — miasto urokliwych mostów na Wełtawie

Stolica naszych południowych sąsiadów znajduje się tak blisko granic Polski, że aż grzech jej nie odwiedzić. Tym bardziej że Praga jest magiczna. Znajdziemy tam piękne zabytki, wspaniały Rynek oraz pyszne jedzenie.

Co warto zwiedzić w Pradze?

Obowiązkowym miejscem dla każdego turysty, od którego warto zacząć zwiedzanie miasta, jest Rynek. Znajdują się wokół niego piękne stare kamieniczki, a na jego środku wybudowany został Ratusz. Na jednej z jego ścian znajduje się jeden z najsłynniejszych astronomicznych zegarów na świecie, a z jego wieży rozpościera się piękna panorama na całe miasto oraz rzekę. Na Rynku znajdują się dwa kościoły — gotycki kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem i barokowy kościół św. Mikołaja. Oba są warto odwiedzenia. Koniecznie musimy znaleźć także czas, aby wybrać się na Wzgórze Zamkowe, czyli na Hradczany. Znajdują się tam pałace królewskie, Katedra św. Wita oraz słynna Złota Uliczka. Swą nazwę zawdzięcza prawdopodobnie temu, że dawniej była siedzibą praskich złotników. Urocze malutkie domki przyciągają wielu turystów, którzy chętnie robią sobie zdjęcia na ich tle. Warto także wybrać się na mały spacer wzdłuż Wełtawy (https://www.lot.com/bilety-lotnicze/loty-do-pragi). Będziemy mieli wówczas piękny widok na miasto. Będziemy mogli także przejść się najbardziej znanym w kraju mostem — Mostem Karola. Na całej jego długości ulokowane są kramiki z różnym rękodziełem. Zwykle wytwarzają je miejscowi artyści. Możemy tu więc kupić obrazy z panoramą pięknej Pragi albo kolczyki i pierścionki. Spacerując wzdłuż brzegu rzeki, dotrzemy na pewno do Tańczącego Domu. Nie sposób przeoczyć jego dziwnych kształtów. Został otwarty w 1996 roku. Na początku mieszkańcy miasta protestowali przeciwko jego budowie, a dziś jest to jedna z głównych wizytówek miasta.

A gdy już głodniejemy….

Czesi uwielbiają mięso w różnych wariantach. Możemy zatem w każdej knajpce spotkać mięsne dania. Czeska kuchnia słynie przecież także z genialnych sosów. Są aksamitne i sprawiają, że polane nimi knedle rozpływają się w ustach. ? propos knedli — chyba właśnie z nimi najbardziej kojarzymy czeski obiad. Są po prostu przepyszne. Trzeba jednak przyznać, że wegetarianie lub osoby na diecie nie będą miały w Pradze łatwego życia. Do obiadu (zwłaszcza w upalne letnie dni) warto zamówić piwo. W Czechach jest ich mnóstwo. Są to głównie jasne piwa, choć nie tylko. W samej Pradze znajdziemy kilka browarów. Nasz wyjazd może się zatem przekształcić w odkrywanie nowych piwnych smaków. Zatem do dzieła!