Wiedeń to Sissi, muzyka klasyczna i czekoladki

Stolica Austrii jest tak pięknym miastem, że nie trzeba jej zbytnio reklamować. Większość ludzi marzy o tym, aby ją zwiedzić. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, to dlaczego nie pakujemy jeszcze plecaka? Komu w drogę, temu czas.

Miasto pięknej cesarzowej

Wiedeń był kiedyś stolicą ogromnego Cesarstwa Austro-Węgierskiego. To tam żył cesarz wraz z rodziną. Jedną z najsłynniejszych cesarzowych tego państwa była Elżbieta Bawarska, żona cesarza Franciszka Józefa I, czyli Sissi. Tak nazywali ją najbliżsi. Jest tak znana w całej Europie dzięki trylogii, która została nakręcona o jej życiu w latach 1955-1957. Każdy, kto pokochał ten film, musi obowiązkowo odwiedzić Pałac Schönbrunn. Został on zbudowany w XVII — XVIII w. Możemy dziś podziwiać jego piękne komnaty, ale także ogrody. Warto polecić także odwiedzenie Tiergarten Schönbrunn, czyli wiedeńskiego ZOO, gdzie mieszkają urocze pandy. Dla miłośników różnych zamków i pałaców godne polecenia są także Hofburg i Belweder.

Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven i… czekoladki

W różnych latach żyli i tworzyli w Wiedniu ci dwaj geniusze muzyki klasycznej. Dziś w całym mieście, w różnych kościołach i salach koncertowych, możemy posłuchać koncertów ich pięknej muzyki. Tak spędzony wieczór będzie cudownym przeżyciem nie tylko dla miłośników ich muzyki, ale zapewne dla każdego. Dźwięki skrzypiec i fortepiany pozwolą nam przenieść się w dawne czasy. Na piękne koncerty muzyki klasycznej możemy wybrać się na przykład do najbardziej popularnej Katedry św. Szczepana. Koncerty odbywają się tam prawie codziennie. Wiedeń słynie także z wyjątkowych czekoladek. Niektóre z nich mają na opakowaniu zdjęcia słynnych kompozytorów. Podobno gorąca czekolada, którą dziś zachwyca się niemal każdy, wzięła swój początek właśnie w tym mieście. Czekoladki są więc świetnym pomysłem na pamiątkę z Wiednia dla naszych bliskich w Polsce.

Jeśli się bawić to tylko na Praterze

Wiener Prater to idealne miejsce dla osób, które kochają kolejki górskie i karuzele. Lunapark jest bardzo stary i zna go każdy mieszkaniec miasta. Znajduje się tu także jeden z najsłynniejszych diabelskich młynów na świecie – Wiener Riesenrad. Powstał w 1897 roku z okazji uczczenia złotego jubileuszu cesarza Franciszka Józefa. Na konstrukcji umieszczono 15 gondoli (przed II Wojną Światową było ich 30). Diabelski młyn kręci się bardzo wolno. Jest to duży plus dla turystów, gdyż mogą wtedy podziwiać panoramę miasta i robić zdjęcia.