Moskwa – miasto wielkich możliwości

Moskwa jest największym miastem w Europie i jednym z największych miast na świecie. Dlatego w pierwszym momencie możemy poczuć się troszkę oszołomieni, gdyż wydawać będzie się, że wylądowaliśmy w środku ula. Jest jednak wiele powodów, z powodu których Moskwa na pewno przypadnie nam do gustu.

Moskwa — miasto carów i miasto bolszewików

Moskwa jest przykładem miasta, gdzie niemal na każdym kroku widać połączenie starego i nowego. Obok siebie stoją stare cerkwie i nowoczesne biurowce. Niejednokrotnie przyjmuje to dość groteskową formę, ponieważ zostawia się fasady starych kamienic i wypruwa ich wnętrze, w którym tworzy się na przykład galerię handlową. Od ulicy widzimy zatem odrestaurowaną ścianę z dawnych lat, a w środku konstrukcję ze szkła i stali. Takie niespodzianki tylko w Rosji. Pewnie jak wszyscy turyści chcielibyśmy zacząć zwiedzanie miasta od Placu Czerwonego. To ogromna przestrzeń, przy której znajduje się Kreml — siedziba rosyjskiej władzy. Nieopodal znajduje się także Sobór Wasyla Błogosławionego i Mauzoleum Lenina. Oba budynki są bardzo popularne wśród turystów i świadczą o tym, że w XXI wieku mogą ze sobą współistnieć pozostałości caratu i bolszewizmu. Cerkiew, Kreml oraz Mauzoleum można zwiedzać, choć dwa ostatnie pod czujnym okiem żołnierzy. Jeśli zechcemy odpocząć trochę od polityki czy historii, to warto skierować swe kroki do Muzeum Sztuk Pięknych im. Aleksandra Puszkina. Cztery budynki muzeum znajdują się niedaleko Placu Czerwonego. W zbiorach możemy podziwiać dzieła takich mistrzów pędzla jak: Van Gogh, Gauguin, Picasso czy Matisse. Niektóre płótna pochodzą ze zbiorów Ermitażu z Sankt Petersburga. Inne były kupowane na aukcjach, a jeszcze inne zrabowane podczas II Wojny Światowej z terenów Polski czy Niemiec (www.lot.com). Nawet jeśli nie jesteśmy znawcami rosyjskiego malarstwa, to warto wybrać się do Galerii Tretiakowskiej. Została ona założona przez kupca Pawła Trietjakowa w 1856 roku. Dziś jest galerią państwową. Możemy podziwiać tam obrazy na przykład Andrieja Rublowa czy Iwana Szyszkina.

Moskwa — odrobina relaksu

Ten, kto myśli, że w Moskwie nie można mieć ani chwili wytchnienia, grubo się myli. Znanym wszystkim mieszkańcom jest Park Gorkiego, gdzie latem można popływać na wynajętych łódkach lub po prostu poleżeć na trawie i cieszyć się słońcem. W okresie wakacji odbywają się tu liczne festiwale i występy różnych artystów. Dla miłośników podwodnego świata powstało niedawno Moskvarium — czyli Oceanarium. Jest to niezwykle nowoczesny budynek z dużą liczbą ogromnych akwariów. Możemy przyglądać się tam życiu płaszczek czy rekinów. To naprawdę niesamowite miejsce!