Poznań – jak nietypowo spędzić czas?

Z czym najbardziej kojarzy Wam się Poznań? Oczywiście, że w większości przypadków odpowiedzi będą dwie – po pierwsze poznańskie koziołki, po drugie zaś rogale świętomarcińskie. Te ostatnie to prawdziwa bomba kaloryczna, ale zjedzenie przynajmniej kawałka takiego rogala w listopadzie stało się już praktycznie tradycją – i nic dziwnego, bo rogaliki są przepyszne, warto zatem tę tradycję kultywować. Oczywiście rogale przypominające świętomarcińskie można kupić dzisiaj praktycznie w każdym zakątku Polski, jednak to właśnie Poznań jest ich kolebką i to właśnie w Poznaniu wyrabia się je według tradycyjnej receptury.

Muzeum Rogala

Poznaniacy tak bardzo ukochali sobie rogale świętomarcińskie, że w centrum miasta powstało… Rogalowe Muzeum Poznania! Jego siedziba mieści się w budynku zlokalizowanym tuż przy poznańskim rynku, zaś z okien można obserwować drugi z poznańskich symboli, czyli charakterystyczne koziołki. Oczywiście muzeum poświęcone jest przede wszystkim rogalom świętomarcińskim, jednak nie tylko – to wręcz obowiązkowy punkt wycieczki dla każdego, kto chce poznać poznańską kulturę, tradycje charakterystyczne dla tego regionu czy też pouczyć się poznańskiej gwary. Bilety wstępu do muzeum kosztują zaledwie kilkanaście złotych, dlatego naszym zdaniem zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce – dobra zabawa przez kilka godzin gwarantowana; zarówno dla tych starszych jak i nieco młodszych.

Atrakcje

W muzeum dowiecie się praktycznie wszystkiego o historii rogali świętomarcińskich. Będziecie mogli spróbować tych upieczonych według oryginalne receptury, która jest zastrzeżona, a nawet wziąć udział w specjalnych warsztatach i upiec rogale własnoręcznie! Oprócz tego polecamy wzięcie udziału w warsztatach gwary poznańskiej, gdzie nauczycie się najbardziej charakterystycznych dla Poznaniaków zwrotów, nieużywanych w innych miastach Polski (https://www.lot.com/bilety-lotnicze/loty-do-poznania). W muzeum można obejrzeć także interaktywny film, który w przystępny sposób opowiada historię Poznania – walor edukacyjny dla najmłodszych jest nie do przecenienia! Zwłaszcza, że film opowiadany jest właśnie z perspektywy rogalowej historii, zatem fakty historyczne podane są tam w bardzo ciekawy i przystępny sposób, który na pewno zainteresuje wszystkie dzieciaki. Oprócz tego wspominany już fantastyczny widok z okien renesansowego budynku, w którym zlokalizowane jest muzeum – możecie bez przeszkód i z niewielkiej odległości obserwować poznańskie koziołki w akcji. Naprawdę serdecznie polecamy to miejsce!