Włochy to państwo, o którym nie sposób nie marzyć, a gdy już wyjdzie się w jego progi to nie sposób o nim zapomnieć. Znajdujące się wśród siedmiu najbogatszych państwa świata, posiada dosyć sporą „kolekcję” prowincji (konkretnie 107) czy gmin (tych jest aż 8092). Oczywiście poza takim podziałem, możemy Włochy rozdzielić także na regiony, pośród których są bardziej lub mniej zaludnione miasta – i to właśnie na tych przekładach skupimy dzisiaj naszą uwagę.
Najważniejsze regiony Włoch
Jak łatwo się domyśleć, w porównaniu z prowincjami czy gminami, samych regionów istnieje we Włoszech znacznie mniej. Konkretna ich liczba wynosi obecnie 20 i każdy z nich ma swoją stolicę. Wartymi wyróżnienia regionami są chociażby Kampania (gdzie stolicą jest Neapol), Lombardia (ze stolicą Mediolan), czy Toskania (tutaj najważniejszym miastem jest Florencja), Sycylia (mająca dość popularną stolicę, czyli Palermo), Lacjum (ten region zaś ma najważniejsze miasto Włoch, czyli Rzym) i Wenecja Euganejska, gdzie logicznie myśląc stolicę jest właśnie Wenecja. Poza nimi znajdziemy także inne regiony, takie jak choćby: Abruzja, Basilicata, Liguria, czy Molise, Umbria oraz kilka innych, wcale nie mniej ważnych, lecz trochę słabiej kojarzonych.
Najbardziej istotne miasta we Włoszech – czy uwzględniane są tylko stolice regionów?
Miasta – niezależnie tak naprawdę od państwa, na który spojrzymy – możemy po wyróżniać na kilka dosyć charakterystycznych sposobów. Pośród nich jednymi z najbardziej ważnych, jest bez wątpienia podział uwzględniający liczbę ludności w danym państwie. Oczywiście i ten podział można jakoś „określić”, jednak dzisiaj nie potrzebujemy takiego rodzaju „zabiegu”. Jak dobrze wiemy, takiego typu „ranking” może uwzględniać na przykład pierwszą trójkę, sięgając nawet do ostatecznej liczby miast w danym obszarze. Ta druga opcja jest jednak bezcelowa i tak naprawdę wystarczy nam w zupełności pierwsza dziesiątka, a nawet i piątka, by rozeznać się w sytuacji. Na dany moment najbardziej zaludnionym miastem Włoch jest bez wątpienia Rzym. Na drugim miejscu uplasowany jest Mediolan, a na trzecim Neapol (https://www.lot.com/bilety-lotnicze/loty-do-wloch). Wartymi dodania są także mieszczący się na czwartym miejscu Turyn z regionu Piemont, oraz na piątym wspaniałe Palermo. Co do dalszych miejsc, to możemy na nich znaleźć niektóre wcześniej już wymienione miasta, jak również Genuę z regionu Liguria, czy Bolonię z Emilia-Romania i Bari z Apulii. Warto dodać, że każde z tych miejsc posiada bogate „zaplecze” historyczne i warto je odwiedzić choć na kilka godzin.