Kanada – wielki kraj śniegu, reniferów i Eskimosów

Polacy zwykle lubią wybierać się na urlop do ciepłych krajów. Kochamy wyspy, plaże i ciepłe morza. Stosunkowo nieduży procent naszych rodaków lubi zimne klimaty. Jednak warto czasami skusić się i wybrać w nietypowe i nieturystyczne rejony. Takim państwem na pewno jest Kanada. Jest to kraj miłych ludzi i pięknej przyrody, która zachwyci każdego.

Co warto zwiedzić w Kanadzie?

Jeśli nigdy wcześniej nie byliśmy w Kanadzie, to nie ma co marzyć, że uda nam się zwiedzić wszystkie fajne miejsca podczas jednego wyjazdu. Ten kraj jest ogromny — jest 3o.razy większy od Polski, choć żyje tam mniej więcej tyle samo ludzi, co w kraju nad Wisłą. Zwiedzanie zapewne warto zacząć od trzech wielkich miast — Ottawy (stolicy kraju), Montrealu i Toronto. Wszystkie leżą na południowym-wschodzie kraju. Na mapie położone są niemal w linii prostej i dzieli je 650 km. Jeśli chcielibyśmy zawitać do Vancouver, to musielibyśmy już raczej kupić bilet na samolot LOT, gdyż dzieli je ponad 4,5 tys. km. Sam lot trwa prawie 6 godzin. Wszystkie miasta są jednak warte odwiedzenia, choć może w dwóch różnych podróżach.

Dzika przyroda

To, co przyciąga turystów do Kanady to jednak nie miasta, a natura. Wciąż dziewicza i niezadeptana przez człowieka. Wciąż można tu spotkać regiony, gdzie przez wiele dni nie spotkamy żywej duszy. Możemy odetchnąć od cywilizacji i poczuć się bliżej Matki Ziemi. Możemy na przykład odwiedzić liczne tam parki narodowe. Na przykład ten w Górach Skalistych lub park Banff. Oferują one możliwość biwakowania w dzikim terenie, piesze czy rowerowe wędrówki i kąpiele w gorących źródłach. Niedaleko od Vancouver (120 km) znajduje się przepiękne miasteczko Whistler, gdzie możemy zaserwować sobie przejażdżkę gondolą pomiędzy szczytami dwóch gór – wrażenia niezapomniane. Jeśli ktoś lubi dreszczyk emocji związany z wysokością, to koniecznie musi odbyć spacer wiszącym mostem w Parku Capilano w Vancouver. Mostek jest dość wąski i zamiast balustrady ma siatkę.

Woda — oceany, jeziora, wodospady

Kanada leży pomiędzy trzema oceanami: Atlantyckim, Arktycznym i Spokojnym. Jeziora stanowią aż 8% powierzchni kraju i jest ich ponad 2 miliony. Kanada ma również w swych granicach najsłynniejszy wodospad świata — Niagara. Prawdą jest, że dzieli go z USA, gdyż dokładnie przez niego przechodzi granica między tymi dwoma państwami. Jednak w niczym nie ujmuje to uroku tego miejsca. Wodospad ma około 100 m wysokości i 790 m szerokości. Robi to niesamowite wrażenie. Huk jest tak wielki, że aż porównywalny z ze startem rakiety kosmicznej. Warto odwiedzić to miejsce.