Rzym i jego atrakcje – odpłatne i darmowe

Jak dobrze wiemy Rzym to miasto, do którego można wracać setki razy, a i tak znajdzie się tam zawsze coś takiego, co okaże się dla nas czymś nowym, czy też zaskakującym. Jest to spowodowane tym, że miasto to jest najbardziej „zabytkowym” miastem świata – mówiąc konkretniej posiada ono największa liczbę zabytków pośród wszystkich miast nie tylko naszego starego kontynentu (czyli Europy), lecz i niemalże całego świata. Dobrze myślą ci, co sądzą, że za możliwość zobaczenia tych miejsc trzeba mieć w kieszeni nie małą sumę pieniędzy – na szczęście jednak nie wszystkie miejsca są bardzo drogie, a nawet istnieją i takie, które są całkowicie bezpłatne.

Atrakcje odpłatne

Jeśli porządnie nad tym pomyśleć, to w Rzymie, jeśli pragnęłoby się obejrzeć wszystko, potrzeba by było dosłownie kilku lat i pełno pieniędzy, by móc wszystko obejrzeć w taki sposób, jaki naprawdę chcemy. Wielu z nas wybierając się do Rzymu powinna dobrze przemyśleć, co chce w danej chwili obejrzeć i zaplanować sobie tą trasę tak, by przejść ją bez przeszkód – a by to zrobić, powinniśmy wyznaczyć nie tylko trasę, ale i przygotować na nią odpowiednią ilość pieniędzy. Szacunkowo, by obliczyć, ile ich potrzebujemy, warto zajrzeć na oficjalne strony internetowe dotyczące danej atrakcji w Rzymie – znajdziemy na nich (a przynajmniej na większości) konkretne cenniki dotyczące ceny za wejście dla jednej osoby albo też kilku, bardzo często z możliwością wybrania biletu „grupowego”, który z pewnością wyniesie nas o wiele taniej, aniżeli jak byśmy mieli płacić za każdego z osobna.

Atrakcje darmowe

Skoro są rzeczy odpłatne, logicznym jest, że powinny też być takie nieodpłatne. Tak jest i w przypadku Rzymu, gdzie możemy znaleźć zabytki dostępne dla każdego, jeśli tylko zapragnie tam zajrzeć. Jak łatwo sie domyśleć owe miejsca nie skrywają w sobie dzieł sztuki, czy jakichś fizycznych bogactw – są to za to miejsca, które aż kipią historią, na które jeśli tylko spojrzymy wyczujemy ich „moc” (https://www.lot.com/pl/pl/rozklad-lotow). Pośród tych najbardziej znanych darmowych atrakcji jest bez wątpienia Rzymski Panteon, Bazylika św. Piotra, która jest zarazem największym kościołem chrześcijańskim na świecie (warto tutaj dodać, że pomimo tego, iż na większości terenu jest bezpłatna, to są jednak w niej pewne miejsca, do których by wejść należy uiścić opłatę), czy tak zwane „Usta Prawdy”, Fontanna di Trevi, Groty Watykańskie i parę innych miejsc, wśród których znajdziemy też pewne place, nazywane Placem Hiszpańskim, oraz Placem Navona.