Włochy – miasto prawdziwych cudów

Każdej „ciepłolubnej” osobie, kiedyś marzy się, aby pojechać do jakichś ciepłych krajów. Na terenie naszej rodzimej Europy takich „ciepłych” miejsc istnieje kilka, lecz wśród tych najbardziej „rozchwytywanych” przez turystów, bez żadnego problemu możemy wyróżnić takie państwo jak Włochy. Dlaczego jednak tak jest? Jak naprawdę wygląda sytuacja klimatyczna Włoch? W jaki sposób można się do niej dostać i które z miast są najbardziej warte naszej wizyty?

Prawda o pogodzie we Włoszech

Wbrew pozorom wybierając się do Włoch wcale nie mamy zagwarantowanej pogody – pomimo iż Włochy, podobnie jak Hiszpania jest często kojarzona z ciepłem, to tak naprawdę klimat panujący w owym zakątku Ziemi jest dość zróżnicowany. Jest to spowodowane położeniem państwa, które ogólnie nadaje mu klimat typowo śródziemnomorski. Należy jednakże tutaj zwrócić uwagę na jedną rzecz – Włochy (https://www.lot.com/bilety-lotnicze/loty-do-wloch), pomijając juz sam ich kształt, który przypomina wysoki but – są państwie rozciągającym się z góry na dół – z północy na południe, co siłą rzeczy powoduje, iż im „niżej” Włoch się znajdziemy, tym cieplejszy klimat zastaniemy. Jest to spowodowane oczywiście bliskością równika, z czego ogólnie wychodzi, iż pomiędzy północą (gdzie znajdują się Alpy), a południem (przy którym najbardziej wysuniętym miejscem jest Sycylia) jest dość spory kontrast klimatyczny.

Jak dostać się do Włoch?

Kiedy już zadecydujemy, w które miejsce Włoch chcemy sie udać, warto jest zwrócić uwagę na to, jakim środkiem transportu możemy się do owego miejsca dostać. Ogólnie z powodu położenia państwa dostać się tam można na praktycznie każdy sposób – samolotem, pociągiem, samochodem, czy statkiem i autobusem. Z powodu położenia Polski możemy tak naprawdę wybrać którąkolwiek formę wymienionych środków transportu – jednakże jak łatwo się domyśleć jedno zajmują mniej, drugie więcej czasu, no i oczywiście pochłaniają w różnych stopniu zawartość naszego konta w banku. Dlatego właśnie zawsze warto jest rozejrzeć się i zorientować, czym będzie się nam najwygodniej jechało, przy okazji nie uszczuplając nadmiernie naszego portfela.

Miasta warte bacznej uwagi

Jak łatwo się domyśleć we Włoszech istnieje kilka miast wartych szczególnej uwagi – wśród nich niekoronowanym „obowiązkowym” miejscem jest bez wątpienia Rzym, który ma największą „kolekcję” zabytków nie tylko w Europie, ale i na świecie. Poza nim wartymi uwagi są także takie miasta jak Florencja, Mediolan, czy Palermo, oraz piękna i bezsprzecznie romantyczna, zalana wodą Wenecja.